Մեքսիկայից Հայաստան ժամանած պատգամավորներ Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսը, Մարիա Կրիստինա Տերեսա Գարսիա Բռավոն, Կառլոս Էռնանդես Միրոնը ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի եւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանի ուղեկցությամբ հոկտեմբերի 22-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Մեքսիկացի խորհրդարանականները ծաղիկներ են խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը։
Հյուրերը եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին եւ վավերագրերին, դիտել ցուցանմուշները, գրառում կատարել հուշամատյանում։
Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսը նշել է. «Ինձ համար պատիվ էր այցելել այս մեծ երկիրը, ճանաչել մի հերոսական ժողովրդի, որը մեծ հարգանք է վայելում աշխարհում։ Ես արդեն սիրում եմ Հայաստանը»։
Մարիա Կրիստինա Տերեսա Գարսիա Բռավոն նշել է. «Մեր համակրանքն ու համերաշխությունն ենք հայտնում հայ ժողովրդին»։
«Ատելությունը ձախողման ճանապարհն է»,- նշել է Կառլոս Էռնանդես Միրոնը եւ հավելել, որ մարդկությունն աջակցում եւ մեծարում է հայ ժողովրդին։

On October 22, the deputies Blanca Margarita Cuata Dominguez, Maria Cristina Teresa Garcia Bravo, Carlos Hernández Mirón, who had arrived in Armenia from Mexico, visited Tsitsernakaberd Memorial Complex accompanied by the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov and the RA NA deputy Margarit Yesayan.
The Mexican parliamentarians laid flowers at the eternal fire and in silence and bowing honoured the memory of the Holy Martyrs.
The guests also were at the Armenian Genocide Museum-Institute, got acquainted with the documents proving the Armenian Genocide, observed the exhibits and left a note in the Memory Book of Honourable Guests.
The Head of Mexico-Armenia Friendship Group Blanca Margarita Cuata Dominguez noted: “It was an honour for me to visit this great country, know a heroic nation that enjoys great respect in the world. I already love Armenia.”
Maria Cristina Teresa Garcia Bravo noted: “We express our sympathy and solidarity to the Armenian people.”
“The hatred is the road to failure,” Carlos Hernández Mirón has said and added that the mankind supports and pays tribute to the Armenian people.