Մեքսիկայից Հայաստան ժամանած պատգամավորներ Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսը, Մարիա Կրիստինա Տերեսա Գարսիա Բռավոն, Կառլոս Էռնանդես Միրոնը ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի եւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանի ուղեկցությամբ հոկտեմբերի 22-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Մեքսիկացի խորհրդարանականները ծաղիկներ են խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը։
Հյուրերը եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին եւ վավերագրերին, դիտել ցուցանմուշները, գրառում կատարել հուշամատյանում։
Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսը նշել է. «Ինձ համար պատիվ էր այցելել այս մեծ երկիրը, ճանաչել մի հերոսական ժողովրդի, որը մեծ հարգանք է վայելում աշխարհում։ Ես արդեն սիրում եմ Հայաստանը»։
Մարիա Կրիստինա Տերեսա Գարսիա Բռավոն նշել է. «Մեր համակրանքն ու համերաշխությունն ենք հայտնում հայ ժողովրդին»։
«Ատելությունը ձախողման ճանապարհն է»,- նշել է Կառլոս Էռնանդես Միրոնը եւ հավելել, որ մարդկությունն աջակցում եւ մեծարում է հայ ժողովրդին։

22 октября прибывшие из Мексики в Армению депутаты  Бланка Маргарита Куата Домингес, Мария Кристина Тереса Гарсиа Браво, Карлос Эрнандес Мирон в сопровождении вице-спикера НС Э.Шармазанова и депутата НС М.Есаян посетили мемориал в Цицернакаберде.
Мексиканские парламентарии возложили цветы к Вечному огню и отдали дань уважения памяти Святых Мучеников.
Гости побывали также в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились с документами и материалами, внесли запись в Книгу памяти.
Руководитель группы дружбы Мексика – Армения Бланка Маргарита Куата Домингес отметила: “Для меня большая честь посетить эту великую страну, узнать героический народ, пользующийся в мире большим уважением. Я уже покорена Арменией ”.
Мария Кристина Тереса Гарсиа Браво подчеркнула: “Выражаем наши симпатию и солидарность армянскому народу”.
“Ненависть – путь к неудаче”, - отметил Карлос Эрнандес Мирон и добавил, что человечество поддерживает и высоко чтит армянский народ.